Zdraví

7. listopadu 2007 v 21:13 |  Kočky
 Výživa koček
Není v mé moci sepsat tu vyčerpávající návod proč, jak a čím by měla být kočka krmená. Pokusím se ale vybrat to nejdůležitější.

Kočka potřebuje v krmivu větší poměr masa nežli kupříkladu pes. Ovšem jen samotné maso by jí nestačilo. Na venkově se často lidé domnívají, že kočce stačí myši, které si naloví. K tomu jí přihodí zbytky od oběda a na pití dostane mléko nebo vodu. V dětství jsem bydlela na venkově a kočky jsme chovali též. Takže to mám tzv. z první ruky. Ve městě jsou zase často psi i kočky krmeni nejlepšími kusy svaloviny. Masa beze šlach. Oba tyto způsoby nejsou nejšťastnější. Kočky takto krmené mohou mít větší problémy se srstí (nadměrné pelichání, nelesknoucí se, zplihlá srst…). Kočka může být apatická a bez energie. Je dobré vědět, že kočka chytá myši pro zábavu. Nemají zrovna nejlepší chuť a i energetický přínos je velmi mizivý. I když bude dobře krmena, bude je chytat dál. Jen je nebude jíst.
V zásadě platí, že strava pro kočku nesmí být jednostranná. Dbejte na pestrost. Leccos se můžeme přiučit i u koček divokých. Z ulovených zvířat sežerou divoké kočky téměř vše. Svalovinu, šlachy, tuk, krev, obsah střev, morek z kostí, některé vnitřnosti i různé nestravitelné části těla. Vše má pro kočku a její zažívání význam. Kromě drobnějších ptáků a savců (např. hlodavců), loví kočka i množství drobných plžů, ještěrek a jiných plazů i obojživelníků. Podstatnou část jídelníčku kočky divoké tvoří housenky, larvy, křídlatý hmyz a brouci. Trávu kočka sice nestráví, ale právě to je jeden z důležitých důvodů, proč ji kočka žere. Pomáhá jí totiž vyvrhnout nestravitelné části potravy a má příznivý vliv na kyselost žaludečních a střevních šťáv.
Samozřejmě by nebylo teď moudré vyběhnout do přírody a své kočce přetvořené domestikací a dlící v bytě, začít lovit výše zmíněnou stravu. Nicméně by nás to mělo vést k zamyšlení nad pestrostí stravy, kterou svému kočičímu miláčkovi poskytujeme a případně ji trochu upravit.
Bílkoviny
Bílkoviny by měly tvořit polovinu až dvě třetiny krmné dávky. Pokud máte plemeno, které by mělo zůstat štíhlé, krmte je vyšší dávkou bílkovin. U zavalitějších typů plemen, můžete snížit obsah bílkoviny i více. Bílkovinu obsahuje maso. Použít můžete téměř všechna syrová. Nechte je 48h mrazit v mrazáku. Vyhubíte tak případné cizopasníky. Nevhodné maso je vepřové, pro vysoký obsah tuku v mase. Rybí a drůbeží vždy povařte a pečlivě vykostěte. Nebojte se krmit kočku i vnitřnostmi. Pouze u jater si dávejte pozor. Jater raději jen malý kousek, ale třeba několikrát týdně.
Dalším hodnotným zdrojem bílkovin je mléko a mléčné výrobky. Kravské mléko má nižší obsah bílkovin. A často je kočkou (i lidmi) špatně snášeno. Např. vyvolává průjmy, u lidí různé alergie. Pokud máte možnost, používejte raději mléko kozí. Nebo kondenzované neslazené mléko, anebo mléko sušené. Poslední zmíněné se dobře hodí při umělém odchovu koťátek. Můžete z něj vyrobit hustší směs, a tak i navýšit množství bílkoviny obsažené v jedné dávce mléka. Dále můžete zařadit do jídelníčku tvaroh, tvrdé i tavené sýry a zakysané výrobky - jogurty, kysané smetany…
Tuky
Tuky by měly tvořit v krmné dávce okolo 25%. Nezapomeňte, že maso, mléčné výrobky apod. obsahují velké množství tuků skrytých. V tomto případě živočišných. I tady platí pro zvířata i lidi stejné pravidlo, snažte se dávat přednost rostlinným tukům před živočišnými - hůře stravitelnými. Omezte příliš tučná prorostlá masa, mléko spíš polotučné než plnotučné apod. Do vařícího se masa můžete kápnout trochu oleje olivového, slunečnicového nebo jiného kvalitního rostlinného oleje.
Sachridy
Sacharidy neboli cukry jsou pro kočku důležité pro svoji energetickou hodnotu. Bílý rafinovaný cukr je ale nevhodný. Jednak si jeho chuť kočka neužije, nemá k tomu potřebné chuťové pohárky. Ale hlavně je pro ni velmi těžko stravitelný. Když je nemocná, gravidní, vysílená, vyhladovělá, nebo při umělém odchovu, použijte raději Glukopur (ovocný cukr). Dá se koupit v každém větším obchodě.
Vitamíny
Spoustu důležitých vitamínů obsahují právě vnitřnosti. Dále jejich přísun podpoříte přidáním kvasnic, klíčků z obilovin nebo jiných semen a zeleninou. Umělé vitamínové preparáty podávejte spíše ve vyjímečných případech a nejlépe po poradě se zvěrolékařem.
Pitný režim
Výživa koček - miska na krmeníMisku s čistou vodou by měla mít kočka k dispozici 24 hodin denně. Má velmi koncentrovanou moč a nemít možnost pít, kdykoli potřebuje, by jí mohlo velmi ublížit. Můžete použít i neslazený bylinkový čaj. Meduňka na uklidnění organismu, máta na povzbuzení apod. Mléko je považováno za potravu. Takže miska s mlékem v krmný čas vedle misky s vodou je naprosto v pořádku.


Energetická a nutriční hodnota potravy.
Dospělá kočka by měla jíst 2x denně. Ani dvě stejně staré, stejně vážící a stejně čilé kočky, krmené stejnou stravou, nemají stejnou spotřebu potravy. Takže údaj, že dospělá kočka by měla denně sníst 150 - 300g potravy je velmi orientační. Zbytky jídla, které kočka nesní, po čtvrthodině klidně uložte do lednice, přikryté mikroténovým sáčkem nebo potravinovou folií. Můžete jí je předložit opět večer.
Stravu kočky můžete doplnit a oživit např. ovesnými vločkami, žloutkem, burisony bez chuti - jako přílohu k vařeným masům. Strouhanou kořenovou zeleninou a samozřejmě kvalitní kočičí konzervou, granulemi a občas nějakým pamlskem. I když poslední zmíněný bych nechala jako odměnu za dobré chování a pro motivaci při výuce nezbytných dovedností.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama